Hylte kommun – Kultur och bibliotek

Logotype - Hylte kommun, kultur och bibliotek

Kontaktperson för arbetet: Åsa Engberg E-post: asa.engberg@hylte.se Organisation: Språkstart Halland – Hylte kommun Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Språkstart Halland Hylte LFI-läsa för integration Allmänt uppdrag inom biblioteket som är läs, språkstödjande samt att erbjuda ALLA barn möjlighet till kultur.

Varbergs kommun -Samhällsutvecklingskontoret

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Anna Lund E-post: anna.lund1@varberg.se Organisation: Samhällsutvecklingskontoret Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Hållbarhetsmål Hållbarhetsbokslut Bostadsbehovsanalys

Halmstads kommun

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Johanna Kullinger E-post: johanna.kullinger@halmstad.se Organisation: Halmstads kommun Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Som analytiker är min roll att titta på statistik, trender och annat och av detta göra analyser inom främst social hållbarhet idag.

Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen, Halmstad kommun

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Therese Edlund E-post: therese.edlund@halmstad.se Organisation: Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen, Halmstad kommun Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Utveckling inom arbetsmarknadsinsatser, bistånd, inkludering, jämställdhet, funktionsvariationer, gymnasier och vuxenutbildning

Teknik- och fastighetsförvaltningen, Halmstads kommun

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Marie LeanderssonE-post: marie.leandersson@halmstad.seOrganisation: Teknik- och fastighetsförvaltningen, Halmstads kommunSå här jobbar vi med hållbarhet(social/miljömässig/ekonomisk): Det kan du läsa mer om på Halmsta.se och på Halmstad växer

Varbergs kommun

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Suzanna Klang Email:suzanna.klang@varberg.se Organisation:Varbergs kommun Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Som central HR-avdelning arbetar vi med icke diskriminering, jämställdhet och mångfald samt förebyggande mot mäns våld mot kvinnor, Vi arbetar långsiktigt, strategiskt och samordnande i kommunen.

Kungsbacka kommun

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Astrid Bayard Email:astrid.bayard@kungsbacka.se Organisation: Kungsbacka kommun Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Jag är chef för en enhet i Kungsbacka kommun som arbetar med social hållbarhet. Vi arbetar främjande och förebyggande med folkhälsa, föräldraskapsstöd, brottsförebyggande, drogprevention, barns rättigheter, jämställdhet, våldsprevention, våldsbejakande extremism samt barn och unga med psykisk ohälsa och/eller fetma.

Falkenbergs kvinnojour

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Donjeta Mlinaku Email: donjeta.mlinaku@falkenbergskvinnojour.se Organisation: Falkenbergs kvinnojour Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Akut skydd, placeringar i boende, utflytt eget boende, förebyggande arbete/föreläsningar i bla. skolor i kommunen. Samtal råd och stöd.

Falkenbergs kommun – Språkvän

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Emma Widell Email: emma.widell@falkenberg.se Organisation: Falkenbergs kommun, Språkvän Så här jobbar vi med hållbarhet (social/miljömässig/ekonomisk): Språkvän är ett integrationsprojekt som drivs av Falkenbergs kommun, Svenska kyrkan och Röda Korset. Projektet innebär att vi hjälper till att skapa möten mellan nyanlända i kommunen och människor som redan bor här och kan det svenska […]

Halmstads kommun – KomTek

En knut med olika snören kopplade till sig

Kontaktperson för arbetet: Catarina Carlsson Email: catarina.carlsson@halmstad.se Organisation: Komtek, BUF Halmstads kommun Så här jobbar vi med social hållbarhet: KomTek genomlyser organisationen och arbetet med stöd av länsstyrelsens och högskolans sakkunniga inom jämställdhet och mångfald. Det gäller rekryteringsprocessen, mötesagendan, fortbildning för pedagoger och kursupplägg för barn och ungdomar samt pedagogiskt material och produkter som tas fram. Konkreta exempel kan […]